יום שלישי, 3 בפברואר 2015

עונת הסיילים חלק א - מיון הארון

נראה שימי החורף הסוערים כבר מאחורינו, לפחות לתקופה הקרובה. הימים כבר חמימים וגורמים לנו לפזול לעבר ארון הקיץ ולאפסן לעת עתה את הסוודרים והמעילים. עונת הסיילים בעיצומה וזאת סיבה מעולה לרענן את המלתחה לעונות הבאות.
השלב הראשון בטרם מסתערים על החנויות הוא לעשות סדר בארון, למסור את הפריטים שלא נמצאים בשימוש לתרומה או להעביר הלאה בטרנץ' (כל המידע על פלטפורמת החלפת הבגדים בפוסט: It's all about that trench) ולפנות מקום לפריטים החדשים. לפני שאת רצה לסניף זארה הקרוב לביתך, השקיעי זמן במיון וארגון של תכולת הארון הקיימת כדי שסבב הקניות יהיה פורה וימלא את החורים החסרים במלתחה שלך. ואם הארון שלך עולה על גדותיו ועדיין אין לך מה ללבוש, עשי לעצמך ולבגדים שלך טובה ותנפי חלק ממנו החוצה.
ארון מבולגן - אם הארון שלך נראה ככה זה הזמן למיון רציני
לפני שנחשוב בכלל על מה לקנות, איך נדע מאילו פריטים הגיע הזמן להיפתר?


אני אוהבת לעבור מדף מדף להוציא את כל תכולתו ולמיין לשלוש ערמות - כן, לא ואולי. תוך כדי שעוברים על כל הפריטים אפשר לעשות סינון יעיל. יש המון טיפים ורעיונות איך מומלץ למיין את הבגדים שברשותנו ולעשות סדר בארון, הנה כמה מהמובחרים שליקטתי מהרשת:
1.  כלל אצבע ישן ומוכר אומר: מה שלא לבשת בשנה האחרונה כנראה שלא תלבשי כלל ולכן מוטב שיפנה את מקומו בארון. לי אישית יש קצת בעיה עם הגישה הזאת, אולי בעיקר כי אני אגרנית אבל לנשים באופן כללי קשה להיפתר מפירטי לבוש בעקבות שלל סיבות כמו רגשות סנטימנטליים או תקווה נסתרת שהחותלות ששמרנו מכיתה ו יחזרו מתישהו לאופנה. לכן אני מציעה לקחת את הפריטים הנושנים שלא נלבשו כבר תקופה של למעלה משנה ולאפסן אותם בשקיות וואקום. כך גם תחסכי מקום וגם תשמרי על הבגדים שלא יתבלו. הייתי ממליצה לערוך רשימה של תכולת כל שקית כדי שתוכלי לשלוף משם את הפריט הרצוי בשעת הצורך בלי בעיה ושתוכלי להיזכר אילו פריטים קיימים ברשותך.
2. בגד בלוי מקומו בפח. גולגולים בולטים בסוודר, טייץ שכבר נהיה שקוף באזורים מסוימים, פריטים דמויי עור שהחלו להתקלף, כתמים צהובים בבית השחי שלא יורדים... אל תשלי את עצמך שאף אחד לא רואה. פריט בלוי לעולם לא יתרום ללוק שלך, אלא להפך, יגרע ממנו בצורה משמעותית. אם הפריט עוד לביש, העבירי אותו לתרומה.

3. פריטים שלא מתאימים לך במידה לעולם לא יחמיאו לך. פריטים קטנים מדי - אם קנית פריט שקטן עליך במטרה להיכנס אליו זאת כבר טעות כי אותי אישית זה מעולם לא עודד אלא רק דיכא ולכן מומלץ לסנן מהארון את הורסי המצב רוח האלה. אם פריט שהיה ברשותך נהיה מעט קטן וכבר לא מחמיא את יכולה לאפסן אותו בינתיים עם הפריטים מסעיף 1. תגדירי לעצמך זמן יעד שבו בפרטים הקטנים עוברים הלאה ואז - או שהם יתאימו ויחזרו לארון  או שיועברו הלאה.
אם הפריט גדול מדי ולא עובד כאוברסייז מגניב כנראה שהוא רק מגדיל אותך ובטוח שלא מחמיא,  העבירי אותו הלאה.
הסרטון הזה, באותו נושא,  תמיד מצליח להצחיק אותי מחדש:

4. כשאת מתלבטת לגבי פריט מסוים שאלי את עצמך האם היית קונה אותו עכשיו, אם לא סימן שהגיע הזמן להיפרד. אם זה פריט ממש מיוחד, תחזרי לסעיף 1.
5. עודף של פריטי לבוש זהים יכול לגרום להצפה ויזואלית ולהקשות מאוד על בחירת הבגדים. השתדלי לשמור כמות סבירה (עד 5) של אותו הפריט ואת הישנים/בלויים/פחות אהובים העבירי הלאה.
6. איך הבגד גורם לך להרגיש? האם הוא נעים ללבישה? האם הוא נוח ללבישה או מסורבל מדי?האם יש לך עם מה לשלב את הפריט? אם אחת מהתשובות לשאלות גורמת לך לא ללבוש אותו, תעבירי אותו הלאה.

עדיין לא בטוחה? תנסי את התרשים הבא:
מיון הארון - תרשים זרימה שיכול לעזור

טיפים מעשיים:
1. פריטים בסיסיים שאת מתקשה להיפרד מהם למרות שאת לא משתמשת בהם, תתלי בארון כך שהקולב יהיה בכיוון ההפוך מכיוון ההוצאה הרגיל. אם עד הסידור הבא של הארון הקולב לא התהפך, זה הזמן להיפרד.

2. פריטים שדורשים תיקון שימי בשקית ליד הדלת - כך תוכלי להיזכר שיש לקחת אותם למתפרה בכל פעם שאת יוצאת מהבית.
3. קבעי חוק עם עצמך למשל שעל כל 5 פריטים שתרמת תקני לעצמך פריט פינוק (פריט טרנדי שבא לך עליו והוא לא בגדר פירטי החובה שאת צריכה לקנות).

אחרי שעשיתי סדר ומסרתי כמות לא מבוטלת של פריטים, מצאתי על הדרך פריט ששמתי כבר מספר פעמים בערמת התרומות וניסיתי למסור. בכל פעם נתתי לו עוד צ'אנס למרות שלא לבשתי אותו מזה 10 שנים (!!!). מדובר בחולצה של Sacks שאמא שלי קנתה לי לפני המון שנים ומאז לבשתי אותה פעם או פעמיים. בגלל הסנטימנטים שהיו לי אליה ואיכות הטובה שלה בכל פעם היא ברגע האחרון חזרה לפריטים לשימור. בסבב האחרון של המיון התאהבתי בה מחדש וממש התחשק לי לשלב אותה עם חצאיות עפרון שחורה והסניקרס האהובות עלי, לסגירת הלוק הרוקרי שילבתי ווסט דמוי עור והמון צמידים:


 הלוק שהתקבל אהוב עלי במיוחד וזה רק מעיד שלפעמים שווה לשמור פריטים איכותיים ושווים לאורך זמן.

שיהיה המשך שבוע נפלא, עם ארון מסודר ונטול פריטים מיותרים,
Fashionella

תגובה 1: